Óriási pók egy iskolában

 Így igaz. Ezt a gyönyörűséget egy általános iskola udvarán találták, ahol a biológia tanár - megelőzve, hogy bántsák - gyorsan be is fogta. Ekkor adódott alkalmam lefotózni ezt a pókot. Mint kiderítettük, ez egy szongáriai cselőpók (Lycosa singoriensis)amely a Magyarországon élő pókok közül a legnagyobb! 

Kolosváry Gábor a "mi madárpókunknak" nevezte az 1931-ben megjelent Természet című folyóirat egyik számában. Oroszország déli pusztáin honos, ezért Orosz tarantulának is hívják. Tápláléka: ízeltlábúak, szöcskék, sáskák. Csípése nem halálos, de allergiás reakciót válthat ki.  


"Elsősorban a szikes pusztákon, valamint a kötöttebb homoktalajokon él. Hálót nem sző, 30–40 centiméter mély, függőleges csőlakást alakít ki magának, ennek falát hálójával erősíti meg, nehogy beomoljon. Egyes példányok akár 4 centiméteres testhosszat is elérnek, átmérőjük pedig 10 centiméter is lehet.
Színe barnás, szürkés, esetenként narancsos barna. Csáprágója hatalmas, melyet szívesen mutat meg fenyegetőzve, ha veszélyt érez. Éjszaka és nappal is aktív, de főleg csak alkonyatkor merészkedik elő vadászni. Van, hogy az áldozatát hirtelen rohammal kapja el, lesből támadva. Peterakás után előfordulhat, hogy a járat bejáratát lezárja utódainak védelme érdekében. Kikelt kicsinyeit a nőstény rövid ideig még a hátán hordozza."

Forrás: National Geographic Magyarország

A pókot biztonságban kijuttattuk az iskolából és egy távoli mezőn útjára engedtük! 

Megjegyzések